Televizyonların Medyum Severliği

Televizyonların medyum severliği ve medyum sevdası bitmiyor.

İnsanlık için televizyon izleme, zamanı hoş geçirmenin yanı sıra yeni bilgiler edinme, toplumu gözleme, zamandan ve mekândan haberdar olma olgusu taşır. Öyle ki insanlar televizyonda izledikleri programlardan o denli etkilenirler ki bunu kendi yaşam alanlarına taşımak için hemen icraata geçerler. Son yıllarda hemen hemen bütün televizyon programlarında kendini medyum olarak ifade eden, kâhinlik meziyeti ile ortaya çıkan insanlar görmekteyiz. Bu insanlar kendilerinde olduklarını ifade ettikleri üstün meziyetleri ile insanların bilinmezini bildiklerini ifade ediyorlar. Toplum üzerindeki etkisinin büyük olacağını hiç şüphesiz öngören medya direktörleri; kanallarında yayınlanan en az bir programa bir medyum davet ediyor ve o medyumun tanıtımını yapıyor. Asli amaçlarının bir medyum tanıtma olmadığını ifade etseler de bunu yapıyorlar. Bazen televizyon karşısında fikir anlaşmazlığı nedeni ile birbirine giren;  kavga eden, bazen dünyayı kurtarma girişiminde kendini ortaya koyan medyumlar görüyoruz: Nerede bir ses yükselmesi, nerede tartışma var reyting orada. Çoğunlukla sahtekâr,  insanları sömürme girişiminde olan bu insanlar hangi özgüven ile o kamera karşısına geçiyorlar,  şaşırtıcı. Yine aynı televizyon kanalları kimi haber kimi farklı başlık altındaki programlarında medyum adı ile ortalarda gezinen kişilerin tabiri caizse nasıl insanları kandırdıklarına dair derin bir tartışmanın olduğu programlarla karşımıza çıkıyor. Bu,  sahte medyumlara karşı bir savaş açıyor ve insanları bilinçlendirme girişimi görevini üstleniyor. Kendi içerisinde büyük bir çelişkidir televizyon programlarının medyumluk üzerine yaptığı yayınlar.

Burada televizyon yayınları üzerine bir suçlama yapmak değildir amaç; ama bir beklentidir belirtilmek istenen. Medyumluk durumu ile ilgili,  insanların bilinçlenmesi öncelikli bir gerekliliktir. Tabi ki insanlar bilinçlendiğinde, gerekli bilgiye sahip olduğunda dış etkilerin sizi etkileme durumu da en aza inecektir.

Bu yazı Medyumlar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>