Nazar Değmesi

Nazar Değmesi

Nazar değmesi, bilimsel olarak açıklaması psikokinezi olarak adlandırılan etkileme durumlarıdır. Nazar değmesi, İslâm dinince varlığı kabul edilen ve sürekli bahsedilen bir durumdur. Hıristiyanlık veya Yahudilikte ise bunlardan bahsedilmez.

İnsanların auralarının belirli etki alanları vardır. İnsanlar, etkilendikleri durumlarda auralarında çeşitli duyguları transfer ederler ve bu alanlarını büyütürler. Bir birey, bir diğer birey tarafından etkilendiği anda aurası büyür, hasetçilik gibi duygularla etki alanına dalgalar gönderdiğinde nazar etkisi başlar. Nazar İslâm’da kabul edilmiş ve etkileri bilinen bir ilimdir. Göz ve bakış anlamına da gelen nazar, kenafir gözlü olarak tabir edilen kişilerin aurasının yüksek miktarda etki yaratmasından ötürü, kenafir gözlü diye tabir edilen kişiler tarafından edildiğine inanılan ilimdir. Mala, eşyalara hatta hayvanlara bile zarar verebilecek olan bu etki, tinsel bir güçtür. Bu tarz hususlarda, ruhî olarak etkiden bedeni olarak madde olarak zararlar görülebilmektedir. İslâm dininde, nazar için, Hz. Muhammed SAV “Nazar, haktır.” Hadis-i şerifi söylenmiştir. Türk toplumunda da bilindiği üzere, kötü duyguların beslenmesi neticesinde ortaya çıkabildiği gibi, aşırı fazla sevgi, aşk yahut hayranlık, imrenme gibi duyguların beslenmesi ile de ortaya çıkabilir. Gözlerin çok önemli olduğu ve etki sahası olan auraların oldukça yoğun olarak etki bıraktığı kişilerin ancak nazar etkisi oluşturabileceğini belirtmek doğru olur.

Nazar ile ruhsal etkilerin, materyale ve maddeye nasıl etki edebileceğinin kanıt gösterilebilir.

Bu yazı Nazar Değmesi kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>