İslam da Nazar ve Nazara Gelmek

Kur’an-ı Kerim’de de açıkça bildirildiği üzere, dinimiz İslamiyet içerisinde nazarın var olduğu bilinmektedir. Dini kutsal kitabımızda da bu durum açıkça bildiriliyor. Bu konuda özellikle medyum hocaların kapısı oldukça fazla çalınmaktadır. Nazar, hurafe ya da yalanlarla dolu bir şey olmayıp kesinlikle kutsal kitabımızda da bahsi geçen bir gerçek olduğu için korkulması gereken bir durumdur.

Nazar değen bir kişinin ağır baş ağrılarının olmasıyla beraber hafif bazı sorunları da ortaya çıkabilir. Güvenilir medyumlar bir kişiye nazar değdiğini baktığı bakımlar sonucunda hemen anlar.  Bir kişinin elinde olmadan nazar değmesi de gerçekleşebilir. Ancak insanlar asla birbirlerine kötü niyetle bakmamaları gerektiğini, eğer ki bu şekilde bilmeden bakıldığında bile “maşallah” diyerek nazarı ortam içerisinde def edebilirler.

Kem gözlerle bakılan bir insana kıskanç gözlerin bakılmasıyla da nazar değmesi gerçekleşebilir. Böyle durumlarda her zaman Allah’a sığınmak en doğrusudur. Nazar değmemesi için ya da nazar değecek olursa da her türlü beladan kazadan sizleri koruyacak olan yüce rabbimiz Allah’tır.

 

Nazar değmiş bir kimsenin aynı zamanda nazara gelmesi gibi bir şekilde de söylenmesi olabilir. Böyle zamanlarda nazardan kurtulmak için çeşitli yollara başvurmaktayız. Bunlardan ilki de nazarlıktır. Yanımızda bulunduracağımız ya da evimizde, arabamızda, iş yerlerimizde bulunduracağımız nazarlıklar sayesinde insanların kem gözlerinden korunabilir, kötü düşüncelerinin bizlere etki etmesini engelleyebiliriz.

Belirli zaman aralıklarında insana iyi niyetle kurşun dökülmesi de yine kurşunun döküldüğü insanı nazarlardan korur. Günümüzde ayrıca üzerlik otu, harmala tohumu ya da defotu gibi otların ve tohumların ateşe atılarak

yakılması da yine nazara iyi geldiği bilinmektedir.

Nazara gelmiş olan bir kimseye bu otların dumanları kokutularak, nazarın def edilmesi sağlanmaktadır. Bu duman koklatılırken ayrıca dualar da okunmaktadır. Nazardan korunmak için başka bir yöntem ise muskadır. Muska yazdırılarak da yine nazardan korunma yaptırılabilir.

Farklı bir yöntem olarak çeşitli vefk çalışmaları yaptırılarak da nazarlardan korunma sağlanabilir. Medyumlar tarafından sorunsuz ve başarılı şekilde yapılan bu vefk çalışmaları, insanların nazardan korunması, kem gözlerin o insanlara etki etmemesini sağlaması içindir.

 

Bu yazı Nazar Değmesi kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>