Büyü ve Büyü Nedir ?

Büyü

Büyü çağlar boyunca, savaşları etkilediğine inanılan, insanların büyü etkisi altında kalabileceğine inanılan, insanda fıtrî olarak hâlâ baskı yapabilen bir güçtür.

İnsanların sürekli kafasını karıştıran sorulardan biri olan “Büyü, yani çağlar boyunca değişmiş ismi ile anılan ‘sihir’ gerçekten var mıdır? Etkisi nedir?” sorusuna cevaplar gerek İslâm dini âlimlerince, gerekse diğer insanların seçmiş olduğu tüm din adamların cevaplarında “Var” şeklinde sabitlenmiştir. Evet, büyü vardır. Sırası ile dinler açısından büyüyü ele alalım.

İslâm dininde büyünün yeri: İslâm dinine göre, büyü, şeytan tarafından dünyaya sokulmuş ve insanlara öğretilen, şeytan tarafından öğretildiği için de yalan, dolan yahut arabozuculuk gibi durumlar için kullanılan, gizemli güçlerin istenilen doğrultuda sevkiyatı durumudur. Büyü ile sonuca ulaşılabilir. Ancak Hz. Muhammed zamanından bu yana, büyü yasaklanmıştır. İslâm dininin kitabı olan Kur’an-ı Kerim’de de büyü ve büyücülük ile ilgili ayet-i kerimeler bulunmakta ve sık sık büyücülük ve büyü yapmanın büyük günahlardan olduğuna işaret edilerek yasaklandığı bildirilmektedir.

Hıristiyanlık inancında büyünün yeri: Hıristiyanlık inancına göre, Hz. İsa Aleyhisselam’a ve Tanrı inancına iman etmiş kişiler, İncil’in aşağıdaki ayeti ile belirtildiği gibi kesin kez büyüye hâkim olma yetkisine sahiptirler.

 

İncil – Markos 16: 17-18 İman edenlerle birlikte görülecek belirtiler şunlardır: Benim adımla cinleri kovacaklar, yeni dillerle konuşacaklar, yılanları elleriyle tutacaklar. Öldürücü bir zehir içseler bile, zarar görmeyecekler. Ellerini hastaların üzerine koyacaklar ve hastalar iyileşecek.”

Bu yazı Büyü kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>